среда, 23 марта 2016 г.

Мацуо Басьо. Хоку. Відображення японських уявлень про красу поезії митця

Тема уроку:  Мацуо  Басьо.  Хоку.  Відображення японських уявлень про красу поезії митця
Мета уроку: познайомити дітей з творчістю поета, дати коментарі до віршів М. Басьо, в яких віддзеркалилися його враження від спілкування з природою; дати поняття про хоку, вчити тлумачити їх, підвести до розуміння того, що через образи природи передаються найтонші почуття і переживання людини; заронити інтерес  до японської культури, традицій, звичаїв; звернути увагу школярів на особливості японського фольклору; виховувати любов і  шанобливе ставлення до природи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форма  проведення уроку: урок-презентація.
Обладнання: портрет Мацуо Басьо, екран, мультимедійний проектор,

                                                          Хід  уроку
I.  Організаційний момент.      
Усі сідайте тихо, діти.  Домовляємось– не шуміти.
На уроці не дрімати , а знання мерщій хапати .
То ж гаразд, часу не гаєм, а урок вже починаємо.
II.  Мотивація навчальної діяльності учнів.
   Вправа «Відкритий мікрофон». Учні відповідають на запитання.
1.Чи любите ви природу,чим вона вас зачаровує?
2.Чи можна через образи природи передати найтонші почуття і переживання людини?
3.Який настрій у вас викликає природа у різні пори року?
Отже,ми бачимо ,що природа тісно зв'язана з емоційним світом людини ,бо людина сама є часточкою природи . Оспівуючи її, людина піднімає себе над буттям .  
III. Повідомлення теми, мети уроку.
Сьогодні ми здійснимо мандрівку «філософським садом» художнього світу хоку японського поета Мацуо Басьо, заглибимося у світ цих дивних віршів, постараємося зрозуміти авторський задум. Але не забуваймо, що особливості хоку можна зрозуміти лише в контексті японської культури.  Хоку дасть нам можливість зрозуміти,що людина може самовиражатись через опис природи.
   
Перегляд презентації «Японія – країна, де сходить сонце» та « Мацуо Басьо».                    
IV.Актуалізація  опорних знань,умінь.навичок
 Перевірка домашньої роботи учнів з Інтернет-ресурсом «Вікіпедія».
Завдання для учнів: знайти у Вікіпедії, що таке хоку, залишити це означення у своїх електронних словниках.
Хоку(яп. 俳句, はいく) — жанр японської ліричної поезії, трирядковий неримований вірш на основі першої півстрофи танка, що складається з 17 складів (5-7-5) і відрізняється простотою поетичної мови, свободою викладу.
Мацуо Басьо написав три правила доброго написання хоку:
Сабі (японською) — зосередженість, спокійна радість самотності;
Сіфі — усвідомлення гармонії прекрасного;
Наусомі — глибина проникнення
Підведення підсумків виконаного завдання.

понедельник, 21 марта 2016 г.

Тест для виявлення обдарованої дитини

                               
Кожна дитина має свої, лише їй притаманні риси, які розпізнаються в ранньому віці, тому обов'язок батьків - виявити та розвинути приховані здібності та задатки. У цьому може допомогти такий тест.
1. Ваша дитина навчилася рано, до шестирічного віку читати:
• самостійно - 7 балів;
• за допомогою когось - 5 балів.
2. Читає багато книг, причому досить швидко - 2 бали.
3. Сама або за допомогою когось зацікавилася словниками та енциклопедіями - 2 бали.

4. Легко навчилася читати, але відчуває труднощі під час читання - 1 бал.
5. Займається, за звичай, за зачиненими дверима, а друзів має старших за себе - 2 бали.
6. Розмовляє зі старшими на рівних - 2 бали.
7. Ставить багато різних каверзних запитань, інколи заганяючи дорослих у глухий кут - 2 бали.
8. Має готові відповіді навіть на несподівані запитання - 1 бал.
9. Іноді неуважна, але завжди вміє робити цікаві повідомлення (скажімо, після перегляду кінофільму, телепередачі чи спостереження за чим-небудь) - 2 бали.
10. Із задоволенням вступає в бесіду про навколишній світ, дає власну оцінку суспільним явищам - 1 бал.
11. Одноманітні справи (миття посуду, легкі навчальні вправи, які не потребують особливих зусиль) викликають нудьгу - 1 бал.
12. Чутлива до несправедливості, навіть якщо це не стосується її особисто - 2 бали.
13. Має багатий словниковий запас і вміло застосовує під час спілкування різні терміни - 2 бали.
14. Любить складні ігри ( шахи та ін.), які вимагають кмітливості - 1 бал.
15. У ранньому віці цікавиться тим, що вивчають старшокласники - 1 бал.
16. Любить різні заняття, причому хоче робити все самостійно - 2 бали.
17. Її цікавить Всесвіт, вона цікавиться питаннями давньої історії - 2 бали.
18. У школі навчається без особливих зусиль, швидко схоплює матеріал та має власну думку з багатьох питань - 2 бали.
19. Має розвинуте почуття сприймання музики, образотворчого мистецтва, навколишнього світу і в усьому знаходить гармонію - 2 бали.

Ось і весь тест вашого "вундеркінда", якщо він таким є. А це залежить від того, скільки балів він отримає під час підрахунку. Потрібно врахувати, що об'єктивність тестування залежить від чітких відповідей на запитання.
Якщо ви набрали від 10 до 13 - це свідчить про те, що ваша дитина має певні здібності, а тому вам необхідно потурбуватися про те, щоб організувати її навчання та спрямовувати розвиток її здібностей.