Тема уроку: Мацуо Басьо. Хоку. Відображення японських уявлень про красу поезії митця
Мета уроку: познайомити дітей з творчістю поета, дати коментарі до віршів М. Басьо, в яких віддзеркалилися його враження від спілкування з природою; дати поняття про хоку, вчити тлумачити їх, підвести до розуміння того, що через образи природи передаються найтонші почуття і переживання людини; заронити інтерес до японської культури, традицій, звичаїв; звернути увагу школярів на особливості японського фольклору; виховувати любов і шанобливе ставлення до природи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форма проведення уроку: урок-презентація.
Обладнання: портрет Мацуо Басьо, екран, мультимедійний проектор,
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Усі сідайте тихо, діти. Домовляємось– не шуміти.
На уроці не дрімати , а знання мерщій хапати .
То ж гаразд, часу не гаєм, а урок вже починаємо.
II. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вправа «Відкритий мікрофон». Учні відповідають на запитання.
1.Чи любите ви природу,чим вона вас зачаровує?
2.Чи можна через образи природи передати найтонші почуття і переживання людини?
3.Який настрій у вас викликає природа у різні пори року?
Отже,ми бачимо ,що природа тісно зв'язана з емоційним світом людини ,бо людина сама є часточкою природи . Оспівуючи її, людина піднімає себе над буттям .
III. Повідомлення теми, мети уроку.
Сьогодні ми здійснимо мандрівку «філософським садом» художнього світу хоку японського поета Мацуо Басьо, заглибимося у світ цих дивних віршів, постараємося зрозуміти авторський задум. Але не забуваймо, що особливості хоку можна зрозуміти лише в контексті японської культури. Хоку дасть нам можливість зрозуміти,що людина може самовиражатись через опис природи.
Перегляд презентації «Японія – країна, де сходить сонце» та « Мацуо Басьо».
IV.Актуалізація опорних знань,умінь.навичок
Перевірка домашньої роботи учнів з Інтернет-ресурсом «Вікіпедія».
Завдання для учнів: знайти у Вікіпедії, що таке хоку, залишити це означення у своїх електронних словниках.
Хоку(яп. 俳句, はいく) — жанр японської ліричної поезії, трирядковий неримований вірш на основі першої півстрофи танка, що складається з 17 складів (5-7-5) і відрізняється простотою поетичної мови, свободою викладу.
Мацуо Басьо написав три правила доброго написання хоку:
• Сабі (японською) — зосередженість, спокійна радість самотності;
• Сіфі — усвідомлення гармонії прекрасного;
• Наусомі — глибина проникнення
Підведення підсумків виконаного завдання.
Мета уроку: познайомити дітей з творчістю поета, дати коментарі до віршів М. Басьо, в яких віддзеркалилися його враження від спілкування з природою; дати поняття про хоку, вчити тлумачити їх, підвести до розуміння того, що через образи природи передаються найтонші почуття і переживання людини; заронити інтерес до японської культури, традицій, звичаїв; звернути увагу школярів на особливості японського фольклору; виховувати любов і шанобливе ставлення до природи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форма проведення уроку: урок-презентація.
Обладнання: портрет Мацуо Басьо, екран, мультимедійний проектор,
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Усі сідайте тихо, діти. Домовляємось– не шуміти.
На уроці не дрімати , а знання мерщій хапати .
То ж гаразд, часу не гаєм, а урок вже починаємо.
II. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вправа «Відкритий мікрофон». Учні відповідають на запитання.
1.Чи любите ви природу,чим вона вас зачаровує?
2.Чи можна через образи природи передати найтонші почуття і переживання людини?
3.Який настрій у вас викликає природа у різні пори року?
Отже,ми бачимо ,що природа тісно зв'язана з емоційним світом людини ,бо людина сама є часточкою природи . Оспівуючи її, людина піднімає себе над буттям .
III. Повідомлення теми, мети уроку.
Сьогодні ми здійснимо мандрівку «філософським садом» художнього світу хоку японського поета Мацуо Басьо, заглибимося у світ цих дивних віршів, постараємося зрозуміти авторський задум. Але не забуваймо, що особливості хоку можна зрозуміти лише в контексті японської культури. Хоку дасть нам можливість зрозуміти,що людина може самовиражатись через опис природи.
Перегляд презентації «Японія – країна, де сходить сонце» та « Мацуо Басьо».
IV.Актуалізація опорних знань,умінь.навичок
Перевірка домашньої роботи учнів з Інтернет-ресурсом «Вікіпедія».
Завдання для учнів: знайти у Вікіпедії, що таке хоку, залишити це означення у своїх електронних словниках.
Хоку(яп. 俳句, はいく) — жанр японської ліричної поезії, трирядковий неримований вірш на основі першої півстрофи танка, що складається з 17 складів (5-7-5) і відрізняється простотою поетичної мови, свободою викладу.
Мацуо Басьо написав три правила доброго написання хоку:
• Сабі (японською) — зосередженість, спокійна радість самотності;
• Сіфі — усвідомлення гармонії прекрасного;
• Наусомі — глибина проникнення
Підведення підсумків виконаного завдання.